Czym jest ból nowotworowy?

Ból nowotworowy jest jednym z najgorszych objawów choroby nowotworowej. Często przewlekły o bardzo silnym nasileniu oraz często nieodpowiadający na klasyczne leki przeciwbólowe. Leczenie przeciwbólowe w terapii nowotworów jest bardzo ważne, bowiem statystycznie nie tylko poprawia komfort życia, ale i przedłuża życie w zdrowiu. Warto wiedzieć, jak zwalczać ból nowotworowy i jak wygląda radzenie sobie z nim na co dzień.

Z czego bierze się ból nowotworowy?

Sam w sobie ból nowotworowy związany może być z wieloma czynnikami. Nowotwór może naciekać okoliczne struktury, do których zalicza się między innymi nerwy. Naciek na nerwy powoduje jego stan zapalny i wyzwala bardzo silną reakcję bólową, która nie jest fizjologicznym bólem. Tego rodzaju ból jest częsty np. w nowotworach trzustki, gdzie guz znajduje się w pobliżu splotu trzewnego. Innym mechanizmem bólu nowotworowego są przerzuty – np. do kości. Okostna kości jest unerwiona, a rozpychająca kość masa powoduje silny ból.

Jak zwalczać ból nowotworowy?

Zwalczanie bólu nowotworowego wymaga kompleksowego leczenia przeciwbólowego. Podstawą działania jest stosowanie leków przeciwbólowych, najczęściej opioidowych. Są to leki takie jak morfina, fentanyl, oksykodon, hydrokodon i tramadol. Są to bardzo silne leki, które mają często status narkotycznych leków przeciwbólowych. Ryzyko uzależnienia się od nich jest jednak niskie, gdy korzysta się z opioidów w celach zwalczania bólu. Do innych metod należy zaliczyć tzw. blokady nerwów, czyli podawanie środków znieczulających w okolice nerwu lub korzeni kręgosłupa odpowiadających miejscu powstawania bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *